FSUNK

Festivali i Lojërave Universitare

13 Dhjetor, 2019

Të dashur studentë, FSUNK-ja po e sjell argetimin në fakultetin tuaj, përmes Festivalit të Lojërave Universitare. 🎈 Nga e hëna, lojërat atraktive si: basketbolli, pikado, kështjella e drurit, ludo, hockey table dhe shahu, do organizohen në ambientet e fakulteteve tuaja, andaj mos hezitoni të bëheni pjesë e këtij Festivali. Luaj, argetohu dhe krijo shoqëri të re! 🤼

Read more

Federata e Sporteve Universitare në bashkëpunim me Federaten e Karatesë organizon kampionatin individual në Karate

16 Tetor, 2019

FSUNK, në bashkëpunim me Federatën e Karatesë së Kosovës, po organizon kampionatin individual në sportin e karatesë për femra dhe meshkuj. 🥋 📅: 16 tetor 2019 ⏱️: 10:00 📍 Salla “1 tetori” Mos hezitoni të bëheni pjesë e kësaj gare atraktive.

Read more

Federata e Sportit Universitar të Kosovës po shënon “Ditën Ndërkombëtare të Sportit Universitar”

20 Shtator, 2019

Federata e Sportit Universitar të Kosovës po shënon “Ditën Ndërkombëtare të Sportit Universitar”. 📢 Në këtë ditë, FSUNK do të organizoj aktivitete të cilat do të fillojnë me ceremoninë kryesore, për të vazhduar me lojëra në disiplina të ndryshme, si: Futsall (Femra dhe Meshkuj) ⚽, Basketboll 3 x 3 (Femra dhe Meshkuj)🏀, Mixed Beach…

Read more

Federata e Sportit Universitare për herë të dytë merrë pjesë në Javën Evropiane të Sportit në Kosovë

16 Shtator, 2019

Federata e Sportit Universitare për herë të dytë po merrë pjesë në Javën Evropiane të Sportit në Kosovë, Aktiviteti do të mbahet me 26 shtator në Fakultetin e Edukimit Fizik dhe Sportit duke filluar nga ora 10:00 Paraqitja e ekipeve bëhet në emailin sportiuniversitar@gmail.com deri me 25 shtator ora 15:00. Më 26 shtator 2019 10:15-10:30 Ceremonia e hapjes 10:30-10:45 Vallezim, Tango, 11:00-11:15 Gjimnastike, 11:30-12:00 Futsal- Femrat, 12:15-12:45 Futsal- Meshkujt, 13:00-13:20 Basketboll-3×3, Femrat, 13:30-13:50 Basketboll-3×3, Meshkujt, 14:00-14:20 Ping- Pong- Femrat, 14:30-14:50 Ping- Pong- Meshkujt, 15:00-15:30 Volejboll – Femrat, 15:30-16:00 Volejboll – Meshkujt. 16:00-16:20 Mbyllja e Aktivitetit, Zumba. Shpërblime për vendin e I, II, III, mirënjohje dhe koktej për të gjithë garuesit.

Read more

FSUNK PJESËMARRËSE NË KAMPIONATIN E EUSA “COMBAT SPORTS” NË ZAGREB

31 Korrik, 2019

delegacioni i sportistëve dhe disa zyrtarëve të FSUNK-së, do të marrin pjesë në Kampionatin Evropian për sporte luftarake, në Zagreb të Kroacisë, i cili po mbahet nga 31 Korrik deri më 3 gusht. Kjo garë në këtë format (Karate, Xhudo, Taekwando dhe kikboks) është në edicionin e parë të saj. Delegacionit i prinë Presidenti, Musa Selimi dhe anëtarët e Bordit: Përparim Avdullahu, Bahri Gjinofci, Ardita Luma dhe Artan Kryeziu. Kosovarët do të përfaqësohen në dy sporte: Karate dhe Taekwando me këtë përbërje: Ismet Krasniqi, kryetar, Isak Curri dhe Muhamed Saqipi përzgjedhës, si dhe garuesit: Muhamed Gashi (UBT), Benjamin Shabani, Dren Hajdari, Elona Kolgeci dhe Valdrin Rashiti të…

Read more

NJË DELEGACION I FSUNK PO MERR PJESË NË KAMPIONATIN EVROPIAN TË EUSA NË SPORTE MENDORE

25 Korrik, 2019

Prej 23 deri më 28 Korrik në Budapest të Hungarisë po mbahen garat e Kampionatit evropian të Universiteteve për Sportet “Mendore ”Mind Sports”. Federatën e Sportit Universitar të Kosovës e përfaqësojnë, Presidenti, Musa Selimi dhe zyrtarja Venita Smakaj, si dhe dy studente shahiste: Ndriçona Saraqi nga Universiteti i Mitrovicës dhe Arlinda Aliu nga Universiteti i Prishtinës. Ekipi kosovar është në kërkim të përvojës, pasi është pjesëmarrja e parë në një garë të tillë. Shpresojmë që garat e këtilla do të jenë si motivim për studentët që ti përkushtohen më shumë sportit, pasi mundësitë për prezentim dhe afirmim përmes sportit janë rritur dukshëm falë aktiviteteve të FSUNK-së.

Read more

Federata e Sportit Universitar të Kosovës, nga data 7-14 Korrik do të marrë pjesë në Universiadën Botërore Verore që nga 3-14 Korrik po mbahet në Napoli të Italisë

7 Korrik, 2019

Kosova do të marrë pjesë me garuesit e saj për herë të parë që prej pranimit në FISU më 2017. Megjithë vështirësitë për shkak të buxhetit të limituar, FSUNK do të përfaqësohet në këtë garë të nivelit botëror me katër pjesëmarrës, dy anëtarë delegacioni, Presidenti Musa Selimi dhe zv.Presidenti, Abedin Bahtiri, si dhe me dy…

Read more

Federata e Sporteve Universitare e Kosovës me 14 dhe 15 qershor 2019 organizon gara në Beachvolley

14 Qershor, 2019

Federata e Sportit Universitare ishte e pranishme ne Diten Nderkombetare per Ambient dhe Sport te organizuar nga Komiteti Olimpik i Kosoves

5 Qershor, 2019

Federata e Sporteve Universitare me 02 Qershor 2019 organizon gara në Not

2 Qershor, 2019

Promovohet sporti universitar edhe në Universitetin e Shkencave të Aplikuara në Ferizaj UShAF

29 Maj, 2019

Presidenti i Federatës të Sporteve Universitare të Kosovës (FSNUK), profesor Musa Selimi me disa anëtarë të Bordit Drejtues, u prit nga Rektori i UShAF profesor Agron Bajraktari me bashkëpunëtor. Vizita e sotme u zhvillua edhe në kuadër të hapjes të Ekspozitës “Profesionistët e së Ardhmes” dhe përurimit të Lobby-t për studentë. Presidenti i FSNUK foli para studentëve, profesorëve dhe partnerëve institucional të UShAF lidhur me të arriturat e FSNUK brenda dy viteve si dhe suksesin e studentëve kosovar në gara ndërkombëtare. Gjatë fjalimit të tij, presidenti ju bëri thirrje studentëve dhe i inkurajojë ata për pjesëmarrje aktive në sportet universitare. UShAF përveç që kishte një kuadër mësimor profesional dhe një ambient të mrekullueshëm kishte edhe studentë të zotë të cilët sot kishin prezantuar punimet e tyre varësisht nga profilet ku studionin.

Read more

Federata e Sporteve Universitare e Kosovës sot ka berë një marrëveshje bashkëpunimi me Unionin Studentor të Kosovës

27 Maj, 2019

Federata e Sporteve Universitare e Kosovës sot ka berë një marrëveshje bashkëpunimi me Unionin Studentor të Kosovës Qëllimi i kësaj marrëveshje është të lehtësojë dhe të rrisë bashkëpunimin për aktivitete sportive, në fushat e trajnimit, hulumtimit, konferencave shkencore, organizimin e seminareve, aktiviteteve sportive ndërkombetare.

Read more

Zhonglerat Agushi dhe Ajeti drejt rekordeve të reja në “Guinness”

7 Maj, 2019

Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina”, Fakulteti i Edukimit Fizik dhe Sportit, po organizon garën për thyerjen e rekordit “Guinness”, në disiplinën “Mbajtje e topit me kokë në çifte”. Garuesit e këtij rekordi do të jenë rekordmeni i njohur, zhongleri Agim Agushi dhe zhongleri Bujar Ajeti. Gara do të zhvillohet me datë 10 maj 2019, në ora 10:30, në hapësirën para Bibliotekës Kombëtare “Pjetër Bogdani”. Ejani ti përkrahimin Agimi dhe Bujarin.

Read more

Federata e Sporteve Universitare e Kosovës (FSUNK) me datën 28 dhe 29 Mars 2019 ka organizuar garat pranverore për të gjithë studentët/studentet, në dy sporte si basketboll 3×3 dhe ping-pong

30 Mars, 2019

Federata e Sporteve Universitare e Kosovës (FSUNK) me datën 28 dhe 29 Mars 2019 ka organizuar garat pranverore për të gjithë studentët/studentet, në dy sporte si basketboll 3×3 dhe ping-pong. Gara u realizua në një ambient të shkëlqyer ku kishte rivalitet mes garuesve dhe përkrahje të madhe të studentëve. Nuk munguan aktraksionet e garuesve dhe emocionet e përkrahësve të tyre. Gjithsej kishte 74 garues nga dy gjinitë. Në këtë garë, me prezencën e tij na nderoi Rektori i Universitetit “Hasan Prishtina” Prishtinë z. Marian Demaj, i cili ishte prezent për të parë këtë garë sportive pranverore për studentët e Kosovës. Falënderojm Shoqatën e Gjyqtarëve të Basketbollit të Kosovës për bashkëpunimin në këtë garë. Falënderim i veqant i takon “Red Bull” për bashkëpunimin në ndarjen e shpërblimeve për ekipet fituese. Ekipi fitues në basketboll 3×3 për vajza është Fakulteti i Edukimit Fizik dhe Sportit,…

Read more

FSUNK KA FILLUAR TURIN E PROMOVIMIT TË SPORTIT UNIVERSITAR

14 Mars, 2019

Federata e Sportit Universitar e Kosovës (FSUNK) ka filluar etapën e promovimit të sportit universitar nëpër Institucionet publike dhe jopublike të Arsimit të lartë. Në kuadër të Planit zhvillimor të FSUNK-së, një nga objektivat e rëndësishme është promovimi I sportit universitar, andaj Federata ka filluar aktivitetet e saj në këtë drejtim. Ndalesa e parë e këtij aktiviteti ishte Universiti Publik “Haxhi Zeka” në Pejë. FSUNK ka përgatitur materiale të ndryshme promovuese nga aktivitetet e deritashme dhe aktivitetet për të ardhmen. Ekipi promovues, në përberje: Musa Selimi, kryetar, Diellza Shaqiri-Kelmendi, nënkryetare, Muhamed Krasniqi, anëtar i Bordit dhe Venita Smakaj, zyrtare, u mirëpriten nga Rektori z.Fadil Millaku dhe Prorektori z.Afrim Selimaj, pastaj para studentëve u prezentuan disa nga aktivitetet e deritashme dhe planet për organizimin e Ligave studentore dhe garave tjera sportive. Menaxhmenti i Universitetit nga Peja u zotua se do të organizojnë një nga garat e ardhshme në Kampusin e këtij Universiteti. Aktiviteti do të vazhdojë në javët në vijim në Universitetet…

Read more

Federata e Sporteve Universitare me 07.03.2019 organizon në Brezovicë garë në sllallom

7 Mars, 2019

Federata e Sporteve Universitare me 26,27,28 Shkurt, organizon turneun në Volejboll dhe Futsal për nderë të 11 vjetorit të Pavarësisë së Kosovë

21 Shkurt, 2019

Federata e Sporteve Universitare në bashkpunim me klubin e pingpongut “Universiteti i Prishtinës” organizoi turneun ekipor i cili u mbajt ne Pallatin e Rinise dhe Sporteve

23 Dhjetor, 2018