FSUNK
10 Tet

Federata e Sporteve Universitare e Kosovës ka organizuar ecjen në Valbonë, nga e cila përfituan studentët e universiteteve dhe kolegjeve të ndryshme vendore. Hikingu në Valbonë, i cili shënon një traditë të FSUNK-së, kësaj radhe u mbështet nga Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit dhe nga Al-Trade Center. Me moton ‘Së bashku për suksese!”, sporti…

26 Sht

Sporti Universitar do të i bashkohet gjysmë maratonës mbarëkombëtare “Gjilani 2022”, e cila do të organizohet nën moton “Vrapojmë shtigjeve të Agimit”. Maratona do të organizohet me datë 13 nëntor 2022.   Ju ftojmë të aplikoni për të u bërë pjesë e këtij aktiviteti përmes linkut: APLIKO   Kliko për më shumë informata: https://www.facebook.com/events/1243579696212965/?ref=newsfeed Eja…

21 Sht

Trajneri Driton Kuka ka pranuar sot titullin “Doctor Honoris Causa” nga Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina”, për kontributin e dhënë në fushën e sportit dhe në njohjen e Kosovës në arenën ndërkombëtare. Kuka është propozuar për këtë çmim nga dekani i Fakultetit të Edukimit Fizik dhe Sportit, prof. asoc. dr. Musa Selimi dhe senati i…

20 Sht

Edhe Kosova sot shënoi Ditën Botërore të Sportit Universitar. Federata e Sporteve Universitare e Kosovës ju bashkua botës, duke organizuar lojëra në tri sporte: BeachVolley Mix Basketboll 3×3 (Femra & Meshkuj) Futsall (Meshkuj) Studentët pjesëmarrës në këto lojëra i përshëndeti u.d. Presidenti i FSUNK-së, Gani Ibrahimi. Ai i falënderoj studentët për gjallërinë që po i…

20 Kor

Kupa Botërore Universitare në Hendboll e organizuar nga Federata e Sporteve Universitare të Kosovës mblodhi në Prishtinë rreth 300 studentë-hendbollistë nga e mbarë bota. Studentët, pjesa dërrmuese e të cilëve është hera e parë e kanë vizituar Kosovën, mbetën të mahnitur me organizimin. Daniella Millotova, studente nga Universiteti Palacky në Olomuc, Republika Çeke, tha që…

18 Kor

Pas një jave adrenalinë, brohoritje, humbje dhe fitore, FISU Kupa Botërore Universitare në Hendboll u kurorëzua me ekipet fituese. Kjo kupë u organizua nga Federata e Sporteve Universitare e Kosovës (FSUNK), nën ombrellën e Federatës Ndërkombëtare të Sportit Universitar (FISU), Të dielën, në një atmosferë brilante, u shpallën kampionë të kësaj ngjarjeje botërore ekipi i…

08 Kor

Të nderuar përfaqësues të medieve, Ju informojmë që tashmë është hapur thirrja për akreditim të medieve për të mbuluar aktivitetet në kuadër të Kupës Botërore Universitare në Hendboll 2022. Për të u akredituar, ju lutëm plotësojeni formularin në këtë link: https://wuchandball2022.com/page.aspx?id=1,28 Në rast që keni ndonjë pyetje rreth akreditimit apo çështjeve të tjera të ndërlidhura me…

06 Kor

Përveç pasionit për sport, ata kanë pasion edhe punën vullnetare, sidomos kur bëhet fjalë për aktivitetet kulturore. Rreth 120 studentë nga qytete të ndryshme të Kosovës janë bërë bashkë që të kontribuojnë në organizimin e njërit prej eventeve më të mëdha në fushën e sportit: FISU Kupa Botërore Universitare në Hendboll 2022. Mbi të gjitha,…