FSUNK
14 Pri

Studentë të universiteteve dhe kolegjeve anëtare të FSUNK-së, garuan për kampionin e tenisit universitar.   Këtë aktivitet e përshëndetën edhe presidenti i FSUNK-së, Gani Ibrahimi, anëtari i Bordit, njëherësh dekani i Fakultetit të Edukimit Fizik dhe Sportiv në UP, Musa Selimi, përfaqësuesi nga Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Enver Tahiraj dhe koordinatori i turneut,…

18 Jan

Në përvjetorin e shpalljes së Pavarësisë së Kosovës, së bashku me Këshillin Studentor të Fakultetit të Edukimit Fizik dhe Sportit, Federata e Sporteve Universitare e Kosovës organizoi turne në futsall.  Turneu “Ejup Statovci”, që tashmë është shndërruar në tradicional, u mbajt në Ditën e Pavarësisë, në ambientet e Fakultetit të Edukimit Fizik dhe Sportit të…

30 Dhj

Të  nderuar drejtues të Universiteteve, Kolegjeve dhe akademive Universitare, Përfaqësues të Shoqatave Sportive, pedagogë, trajnerë, student  të sporteve të ndryshme,  gjyqtarë, tifozë, gazetarë sportivë, ju asociacione sportive, qytetarë të Republikës së Kosovës, Ndajë kënaqësinë me ju, në emër të Federatës të Sporteve Universitare të Kosovës, me kujtimin e sukseseve të Vitit 2022. Uroj që Viti…

10 Tet

Federata e Sporteve Universitare e Kosovës ka organizuar ecjen në Valbonë, nga e cila përfituan studentët e universiteteve dhe kolegjeve të ndryshme vendore. Hikingu në Valbonë, i cili shënon një traditë të FSUNK-së, kësaj radhe u mbështet nga Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit dhe nga Al-Trade Center. Me moton ‘Së bashku për suksese!”, sporti…

26 Sht

Sporti Universitar do të i bashkohet gjysmë maratonës mbarëkombëtare “Gjilani 2022”, e cila do të organizohet nën moton “Vrapojmë shtigjeve të Agimit”. Maratona do të organizohet me datë 13 nëntor 2022.   Ju ftojmë të aplikoni për të u bërë pjesë e këtij aktiviteti përmes linkut: APLIKO   Kliko për më shumë informata: https://www.facebook.com/events/1243579696212965/?ref=newsfeed Eja…

21 Sht

Trajneri Driton Kuka ka pranuar sot titullin “Doctor Honoris Causa” nga Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina”, për kontributin e dhënë në fushën e sportit dhe në njohjen e Kosovës në arenën ndërkombëtare. Kuka është propozuar për këtë çmim nga dekani i Fakultetit të Edukimit Fizik dhe Sportit, prof. asoc. dr. Musa Selimi dhe senati i…

20 Sht

Edhe Kosova sot shënoi Ditën Botërore të Sportit Universitar. Federata e Sporteve Universitare e Kosovës ju bashkua botës, duke organizuar lojëra në tri sporte: BeachVolley Mix Basketboll 3×3 (Femra & Meshkuj) Futsall (Meshkuj) Studentët pjesëmarrës në këto lojëra i përshëndeti u.d. Presidenti i FSUNK-së, Gani Ibrahimi. Ai i falënderoj studentët për gjallërinë që po i…

20 Kor

Kupa Botërore Universitare në Hendboll e organizuar nga Federata e Sporteve Universitare të Kosovës mblodhi në Prishtinë rreth 300 studentë-hendbollistë nga e mbarë bota. Studentët, pjesa dërrmuese e të cilëve është hera e parë e kanë vizituar Kosovën, mbetën të mahnitur me organizimin. Daniella Millotova, studente nga Universiteti Palacky në Olomuc, Republika Çeke, tha që…

18 Kor

Pas një jave adrenalinë, brohoritje, humbje dhe fitore, FISU Kupa Botërore Universitare në Hendboll u kurorëzua me ekipet fituese. Kjo kupë u organizua nga Federata e Sporteve Universitare e Kosovës (FSUNK), nën ombrellën e Federatës Ndërkombëtare të Sportit Universitar (FISU), Të dielën, në një atmosferë brilante, u shpallën kampionë të kësaj ngjarjeje botërore ekipi i…